Велике інтерв’ю Віктора Чумака Gazeta.UA

05 Березня 2018
                                                                                                                          Понеділок, 05 березня 2018 12:46

 

Україна стане успішною, якщо розвалити олігархічні монополії – в економіці, політиці, засобах масової інформації. Тоді з’явиться конкуренція, що дасть поштовх для розвитку. Запрацюють ліфти для людей з ідеями і знаннями. А президент Порошенко втратить свою конкурентоздатність. Про це в інтерв’ю Gazeta.ua розповідає народний депутат Віктор Чумак.

– У Петра Олексійовича системна помилка – всіх хоче тримати на повідку й за мотузки смикати. Усім керувати особисто. А в політиці так не можна, треба якомога більше повноважень делегувати, – каже позафракційний народний депутат Віктор Чумак, 59 років.

Зустрічаємося 1 березня в його кабінеті на третьому поверсі комітетів Верховної Ради на вул. Садова. Біля робочого столу фото, на якому Віктор Васильович із президентом Порошенком у Верховній Раді.

– Це не з Петром Олексійовичем фотографія, а моменту, коли приймали закон про Національне антикорупційне бюро – 14 жовтня 2014 року. Тоді я доповідав із трибуни, бився за нього. А потім президент забрав його собі й казав, що лише він є автором. Тепер Порошенко – “батько” бюро, що хоче знищити, – пояснює Чумак.

Президент чимось здивував на своїй прес-конференції 28 лютого?

Ні. Абсолютно пісно, прогнозовано. Тепер зрозуміло, як будуватиметься його передвиборча кампанія. Сказав: давайте закріпимо європейський і євроатлантичний вибір у Конституції. У цьому немає сенсу. Міжнародні об’єднання рухливі: сьогодні є, а завтра немає. Орієнтуватися треба не на об’єднання, а на цінності. Якщо хочемо бачити Україну європейською країною з демократією, верховенством права, невідворотністю покарання, антикорупційною політикою – немає необхідності ставати членом ЄС. Потрібно це тут робити. І вони самі скажуть: ідіть на нас.

Якщо рухатимемося в теперішньому темпі, то за 35 років станемо такою бідною країною Європи, як нинішня Болгарія

Поки що нам кажуть – ні сьогодні, ні завтра.

– А навіщо ми їм? Із нашим рівнем бідності. У нас середня і мінімальна зарплати нижчі, ніж у Молдові.

Економісти говорять – якщо рухатимемося в теперішньому темпі, то за 35 років станемо такою бідною країною Європи, як нинішня Болгарія. А прем’єр Гройсман хвалиться двома відсотками економічного росту. Каже, що це – величезна перемога. Та це страшенна зрада й горе. Щоб вибратися у цивілізований світ, потрібен щорічний ріст не менш як 10-12 відсотків. Для цього маємо знищити монополію олігархів, бо вона вбиває все.

Президент на прес-конференції сказав, що вже провів деолігархізацію.

– Навпаки: олігархи стали партнерами глави держави, який і сам є олігархом. Ахметов – в енергетичній сфері, Косюк і Бахматюк – в аграрній. Тому Порошенко проводить проолігархічну політику. Півпарламенту – представники олігархів, приймають закони в їхніх інтересах.

Хто з олігархів має найбільший вплив на президента?

– Ахметов. У нього з Порошенком найбільший спільний бізнес через ДТЕК (приватна енергетична компанія. – Gazeta.ua). Компанія ICU Пасенюка і Гонтаревої (Макар Пасенюк – позаштатний фінансовий радник Порошенка, Валерія Гонтарева – голова Нацбанку. – Gazeta.ua) скупила велику кількість боргових активів ДТЕК. Це – такий собі гаманець Петра Олексійовича. Він і Ахметов – реальні партнери в бізнесі.

А хто напевне потрапить до другого туру?

– Висока вірогідність, що Юлія Тимошенко. У першому турі за неї голосуватимуть соціалісти, патерналісти, популісти. Може набрати від 22 до 32 відсотків. А от щодо другої фігури ясності поки що немає.

Це може бути несподіваний кандидат?

– У грудні картина приблизно вималюється. У першому турі кожен виборець шукає свого кандидата. Їх може бути аж 25 – і кожен із них отримає свої голоси. Але є групи кандидатів, які представляють один виборчий кластер. Петро Олексійович ітиме від влади. Сьогодні її підтримують від сили 10-12 відсотків громадян. І більше цієї цифри він не набере. За нього проголосують бюджетними – і то далеко не всі, і ті, кого притиснуть.

Другий кластер – де працює Тимошенко. Крім неї, там ще є Ляшко, Королевська, Каплін, Кива, Рабінович.

Третій – умовно праві й радикали. Це Білецький, Тягнибок, Ярош. Туди дрейфують Семенченко з Соболєвим.

Ще один кластер – прорадянський. Ті, хто ностальгує за ковбасою по два двадцять, і орієнтовані на Росію, Путіна. Таких – від 10 до 15 відсотків. У цій ніші працюють Бойко, Вілкул, Мураєв, Добкін.

Останній кластер – це демократи. Вони ніяк не зрозуміють, що лише об’єднавшись, висунувши когось одного, матимуть шанс виграти і змінити країну. Відбуваються процеси, коли до людей починає доходити – треба домовлятися.Повний текст інтерв’ю читайте тут